למידע נוסף ולתיאום פגישה, מלא פרטיך ונשוב אליך בהקדם

שם מלא:
טלפון:
דואר אלקטרוני:
גובה ההלוואה:

1. מהי זכאות למשכנתא?


 

עו"ד רבקה דניאלי:  משכנתא לזכאים זוהי משכנתא המסובסדת על ידי משרד השיכון . עפ"י רב היא ניתנת בתנאים נוחים יותר ובריבית נמוכה יותר מהמשכנתא הבנקאית הרגילה. סכום זה על פי רוב אינו כל הסכום הנדרש לטובת רכישת הנכס וסביר שתזדקקו למשכנתא בנקאית רגילה כהלוואה משלימה. למעשה, הלוואת הזכאות לא ניתנת כתוספת סכום על המשכנתא הרגילה שהבנק נותן לכם, אלא היא חלק מסך המשכנתא שהבנק אישר לכם, רק בתנאים מסובסדים על ידי המדינה.


 

2. האם הזכאות למשכנתא מטעם משרד השיכון הינה זכות שכדאי לנצל?


 

המשכנתא לזכאים, הניתנת מטעם משרד השיכון, היא פשוט משכנתא בריבית קבועה של כ- 4%  בתוספת מדד, והיא משתלמת רק כאשר ההצעה שקיבלתם מהבנק היא בריבית גבוהה יותר, או בתנאים גרועים יותר.


רבים מאיתנו מניחים באופן אוטומטי, כי הזכאות למשכנתא מטעם משרד השיכון מספקת משכנתא בתנאים שאין להם תחרות. הדבר אינו נכון, במיוחד בתקופות בהן הריביות במשק נמוכות יחסית, כפי שקורה בשנתיים האחרונות. מסיבה זו כדאי ומולץ לבחון כל משכנתא על פי התנאים האובייקטייביים שהיא מציעה אל מול החלופות האחרות הקיימות.

 

 

3. מי זכאי למשכנתא מסובסדת?

 

אוכלוסיות הזכאיות למשכנתא מטעם משרד השיכון הם זוגות צעירים, עולים חדשים, משפחות חד הוריות, רווקים בני מעל גיל שלושים ומחוסרי דיור, כלומר מי שאין נכס קודם על שמו או כזה אשר אינו גר בדמי מפתח.

 

מי שנמצא זכאי לקבלת משכנתא מטעם משרד השיכון, יקבל משכנתא בגובה משתנה, על פי סך נקודות שהוא צובר. נקודות אלו נצברות על פי פרמטרים ידועים מראש, כדוגמת מספר החודשים שבהם שירת בצבא, מספר האחים והאחיות שיש לו וכן האזור שבו נרכש הבית (בית באיזור תל אביב יקבל זכאות שונה מבית באופקים).

 

 

4. אילו הטבות מאפשרת המשכנתא לזכאים?


המשכנתא לזכאים מאפשרת תשלום חודשי קבוע על הסכום שאושר לכם במסגרת הזכאות למשכנתא בריבית קבועה וצמודה למדד, העומדת כיום על כ- 4% לשנה.

 

 

5. אני זכאי למשכנתא מטעם משרד השיכון, כיצד אני מגיש בקשה לקבל משכנתא זו?


 

על מנת לקבל תעודת זכאות משכנתא מטעם משרד השיכון, עליכם לפנות לכל בנק למשכנתאות, בצירוף המסמכים הנדרשים שמיד נרחיב עליהם את הדיבור ולבקש הנפקת תעודת זכאות. לאחר הגשת הבקשה, קרוב לוודאי שייארכו מספר שבועות עד לקבלת האישור עבור ההלוואה.

 

 

6. המסמכים שיש לצרף להגשת בקשה לזכאות שכזו הם:


• תעודת זהות
• תעודת עולה
• תעודת נישואין (אם יש כזו)
• אישור מקצין העיר בגין חודשי שירות החובה בצה"ל או אישור בגין שירות לאומי
• פרטים מלאים של כל האחים והאחיות, כולל מספר זהות
• כתובת עדכנית
• תאריך לידה ופרטים מלאים של ילדיכם, כפי שהם מופיעים בספח תעודת הזהות שלכם